izmir escort kiz

21°C
TRABZON HAVA DURUMU21°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN 0545 504 5955 - 0537 263 38 26

Duyurular

Şalpazarı Araştırma Derneği | Bilgi geleceği aydınlatan ışıktır.

ŞALPAZARI KÜLTÜRÜNDE ÖLÜLER NE YER?

- +

Geleneksel Şalpazarı kültüründe ölülere saygı önemli yer tutar. Mezarlara, yaşayan insanlardan daha fazla değer verilir. Mezar, imkanlar ölçüsünde en güzel şekilde yapılır; zaman zaman tazelenir, temizlenir. Bakımsız mezarlar yaşayan kimsesi kalmamış gibi görülür.

Fiziksel olarak mezarlara bakma yanında , ölülerin bizimle beraber olduğuna, zaman zaman yaşayanları çeşitli şekillerde ziyaret ettiğine inanılır. Aynı zamanda yaşayanlardan beklentileri olduğuna inanılır. Örneğin ölmüş bir kişinin rüyada görülmesi,  onun yaşayanlardan beklentisi olduğu şeklinde yorumlanıp hayrına sadaka verilir.

Günümüzde unutulmak üzere olan bir inanç da ölülerin yemek beklentisidir. Ölülerin yemeği başta un olmak üzere ateşte yanan nesnelerin kokusudur. Ateşe un, yağ atma; soba üzerine elma, portakal gibi meyve kabukları koyma ölülerin yemesi amacını taşır.

Dini bayramlarda yapılan bişi ve bazı köylerde davetlerde yapılan mısır unu helvasında da amaç aynıdır.

Bişi ; saç üzerinde kurutulan yufkaya tereyağı, şeker ve su ile hazırlanan şerbet sürülerek yapılan bir tatlıdır. Mısır unu helvası da bazı köylerde tereyağı ile, bazı köylerde sade olarak kavrulan mısır unu üzerine su ve şekerle hazırlanan şerbet konarak yapılır . Her iki tatlıda da asıl amaç ocağı kokutmaktır. Günümüzde durum değişmekle beraber eski zamanlarda evlerin mimarisi uygun olduğu için her bayram mutlaka bişi yapılır, durumu müsait olanlar da evlerinde helva kavururlardı. Bu tatlılar hazırlanırken oluş

an koku sayesinde ölülerin doyacağına inanılırdı.

Ölüler sadece koku ile doymazlar. Hayırlarına da bir şeyler vermek gerekir. Bayram geceleri evleri ziyaret eden tömbelekcilere verilen bişiler; kavrulduktan sonra top top yapılıp komşulara dağıtılan mısır unu helvaları da hayır için verme gereğini yerine getirirler.

Günümüzde bişi ve helva yapımı devam etse de ölülerin yemesi amacından uzaklaşıp sıradan tatlılara dönüşmüş durumdalar. Bişi yapımı kolay olduğu için halen hemen her evde yapılırken mısır unu büyük kazanlarda ve onlarca kişi ile ancak yapılabildiği için davetlerde yapımı her yıl azalma eğilimindedir.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.