izmir escort kiz

28°C
TRABZON HAVA DURUMU28°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0545 504 5955 - 0537 263 38 26

Bizden Haberler

Şalpazarı Araştırma Derneği | Bilgi geleceği aydınlatan ışıktır.

Şalpazarı Araştırma Derneği’nde Demokratik Değişim !

- +

www.gundemyazar.com ‘da 19 Temmuz 2017 tarihli haberimizdir.

Şalpazarı Araştırma Derneği Neden Kuruldu ?

Dernek; Trabzon ili Şalpazarı ilçesi ve ilçe halkı hakkında sosyal, kültür, ekonomik, tarım, hayvancılık, ormancılık, tarih, bilim, spor, sanat, sanat tarihi, arkeoloji, basın-yayın, iletişim alanlarında ve Şalpazarı’nı olumlu her yönde geliştirecek alanlarda araştırmalar yapmak, milli kimlik ve kültürümüzü korumak ve bu alanda araştırmalar yapmak, üyelerin birbiriyle ve toplumla olan ilişkilerini geliştirmek, eğitsel, kültürel ve ekonomik gelişmişlik ölçütü olan bilgi toplumuna ulaşmak, sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacıyla geçtiğimiz Şubat ayında kurulmuştu.

Gündem Yazar Ekibiyle Kurulan Derneğin Yeni Başkanı Belli Oldu

Gündem Yazar sitemizin ekibi ile birlikte kurduğumuz Şalpazarı Araştırma Derneği yaptığı olağan genel kurul ile yeni yönetim listesini ve başkanını seçti. Seçime tek liste ile girildi.  Beşikdüzü Halk Eğitim’de Fen Öğretmeni olan Yücel KAYAŞalpazarı Araştırma Derneği‘nin yeni başkanı oldu. Derneğin kurucu Başkanı Ercan KANDEMİR de Yedek Denetleme Kurulu listesinde yer aldı.

Kurucu Başkan Denetleme Kurulu Yedeği Oldu !

Gündem Yazar sitemizin sahibi Ercan KANDEMİR, uzun yıllar süren mücadelesi sonucunda Şalpazarı‘nda bir araya gelmesi için uğraştığı araştıran, yazan ve sorgulayan kişilerle birlikte kurduğu Şalpazarı Araştırma Derneği‘nin aynı zamanda kurucu başkanıydı. Yapılan olağan genel kurulda Ercan KANDEMİR tekrar aday olmadı ve seçime Yücel KAYA başkan adaylığında tek liste ile girildi.

Konuyla alakalı olarak Ercan KANDEMİR şu açıklamalarda bulundu:

“Yücel KAYA Ömrünü Şalpazarı Kültürüne Adamıştır Bir İnsandır”

Yücel KAYA yıllardır Şalpazarı kültürüne ömrünü adamış bir insandır. Yıllardır Halk Eğitim’de çalışmakla birlikte kendisinin Şalpazarı’nda kurduğu üç tane horon ekibi vardır. Bunu herkes bilmez ancak ben her gün Şalpazarı‘nı tarıyor, bilgi edinmeye çalışıyor ve ilçe çıkarlarını ön planda tutanları bir araya getirmeye uğraşıyorum. Yücel KAYAHocamız kız horon ekibi ve erkek horon ekibi çalıştırmaktadır. Yücel Hocamız bu ekibin bazı giderlerini kendi cebinden karşılıyor.

“Yücel KAYA İyi Bir Etnoğrafik Eser Koleksiyoncusudur”

“Yücel Hocamız iyi bir etnoğrafik eser koleksiyoncusudur. Elinde Ağasar el sanatlarına, giyimine, kuşamına, kültürelleşmiş araç ve gereçlere dair neredeyse her şey bulunmakta. Hatta bazı üniversitelerden araştırmacılar Yücel KAYA’nın koleksiyonlarından yararlanarak ilçemiz hakkında, Türk kültürü hakkında, el sanatları ve folklor hakkında araştırmalar yapmak için Hocamızın yanına gelmektelerdir. Yücel Hocamız aynı zamanda el sanatlarındaki, mimarilerdeki tamgaları, motifleri toparlayarak bir kitap hazırlığı yapmaktadır.

Ayrıca kocakarı ayından tutun da Hıdırellez’de, Mayıs Yedisi’nde hangi ritüellerin yapılacağına dair her şeyi bilir ve bu günlerde yapılacak ritüelleri kendisi de uygular.

“Artık Kültürünü Bilen, Araştıran ve Uygulayanlar İşi Bilenler Önde Olsun !”

“Demokratik bir ülkede yaşıyoruz ancak insanlarımız demokrasi sistemini çeşitli yöntemlerle deliyorlar. Önce beyinler demokratik olmalıdır. Ben kaygısı güdülen, kendi egosunu önde tutanların olduğu yerler demokratk olamaz ve orada demokrasiden söz edilemez. Önce biz, önce memleketim, önce iş bilen düşüncesi önemsenmelidir. Şalpazarı ilçemizin, iyi laf becerenlerin değil de Ağasar‘ı ve Ağasar‘ın kültürünü, geleneğini iyi yaşayan ve iyi bilenlerin, bu işi ciddiye alıp bilimini de yapmaya çalışanların toplum önünde olmasına ihtiyacı vardır. Şalpazarı‘nın, gelişmeyi ve geliştirmeyi isteyen, çeşitli az masraflı ancak etkili projeler düşünen, çözüm üreten beyinlerin ön planda olmasına ihtiyacı vardır.  O yüzden ben samimiyetle istedim ki yıllardır ömrünü, imkanlarını Şalpazarı kültürüne harcayan Yücel KAYA,  Şalpazarı Araştırma Derneği‘nin Bey’i olsun. Toplumda o isim duyulsun, önde olsun ve biz de peşinde gidelim.

Ben de yıllardır Şalpazarı için medya yoluyla mücadele vermekteyim. Aynı zamanda da Sanat Tarihi alanında yüksek lisans yapmaktayım. Yakında ilçemiz adına güzel araştırmalar yapmayı umut ediyorum. Şimdi, Yücel KAYA yürüsün biz de ardından gidelim. Ben toplumsal meseleler ile yoğun bir şekilde ilgilenen ve toplum huzurunu amaç edinen girişimci bir genç olarak Şalpazarı Araştırma Derneği‘nin kuruluşunu üstlenip değirmenin pentini açtım. Artık bu olağan genel kuruldan itibaren Yücel KAYA öncülüğünde o pentte akıp değirmeni çevireceğiz.

Kağan KARABAYIR arkadaşımız da yoğun mücadeleler vererek dernek merkezimizi güzelleştirmeye çalışmıştır. Derneğin masasına, sandalyesine, tabelasına varana kadar üstlenerek bizim için en büyük sıkıntılardan bir parçasını sırtlanmıştır. Şalpazarı’nın geleceği Şalpazarı Araştırma Derneği’nde toparlanan yeni ve güçlü beyinler sayesinde parlak olacaktır. Ancak doğrunun engeli çoktur iye düşünüyorum. Derneğin kuruluşundan itibaren bir çok imkansızlıklar ile karşılaştık ve de karşılaşıyoruz. Derneğimize üye olan, görev üstlenen ve yeni katılacak olanlarla birlikte sisin, dumanın arasından mavi gök yüzüne ulaşabileceğiz.

Şalpazarı için yoğun mücadeleler vermek üzere hazırlanan Kür Şad ruhlu Şalpazarı Araştırma Derneği‘nin yeni Beyi Yücel KAYA‘dır. Tanrı ona kut versin. Güneş tuğu, Gök çadırı olsun. Biz Ağasar’ı bulunduğu durumdan alıp yükseltecek, hak ettiği ilgiyi görecek seviyeye getirmek için çıktığımız yoldan dönersek Gök girsin Kızıl çıksın !”

Şalpazarı Araştırma Derneği’nin Yeni Yönetim Listesi

Yönetim Kurulu

Yücel KAYA
Kağan KARABAYIR
Mehmet Fatih KALAYLI
Halime ÖZDİN
Ayşe KAYA

Denetleme Kurulu

Savaş KARA
Bayram KARAGÖZ
Emre YILMAZ

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.